#Megakosciol #KNP #IPPTV

Rafał Toczyłowski

W ostatnich dniach mieliśmy okazję przekonać się, że czołowi politycy amerykańscy z administracji Donalda Trumpa nie tylko są chrześcijanami, nie tylko bez zahamowań mówią publicznie o swojej wierze, ale również przyznają, że ich wiara wpływa na podejmowane przez nich decyzje w polityce bliskowschodniej.

Czekając na szczegóły planu pokojowego dla Izraela i regionu byliśmy świadkami ciągu bezprecedensowych wydarzeń. Już 6 grudnia 2017 Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael i zapowiedział przeniesienie tam ambasady amerykańskiej z Tel Awiwu, co nastąpiło 14 maja 2018. Tuż przed zorganizowaną w Warszawie konferencją na temat „pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” (13-14 lutego 2019) administracja Trumpa ogłosiła zakończenie prac nad planem pokojowym określanym mianem „układu stulecia”. Ten liczący około 200 stron dokument owiany jest tajemnicą, ale z cząstkowych wypowiedzi na jego temat wynika, że przewiduje on rewizję granic Izraela [1]. Na szczegóły musimy poczekać do rozstrzygnięcia wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 9 kwietnia.
Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia wizyta Sekretarza Stanu USA w Izraelu. 21 marca Mike Pompeo jako pierwszy w historii wysokiej rangi urzędujący polityk amerykański odwiedził Ścianę Płaczu w asyście polityka izraelskiego, premiera Benjamina Netanjahu. Dotychczas unikano takich wystąpień z uwagi na fakt, że oznaczałoby to uznanie jurysdykcji Izraela nad tą częścią Wzgórza Świątynnego [2]. Pompeo podkreślił, że wizyta przy Ścianie Płaczu w obecności Benjamina Netanjahu miała dla niego jako chrześcijanina szczególne znaczenie [3]. Tego samego dnia Donald Trump zamieścił tweet, w którym stwierdził:

„Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i obronne dla państwa izraelskiego i stabilności regionu.” [4]

Wypowiedź ta była kolejnym krokiem po zaniechaniu przez stronę amerykańską używania zwrotu „terytoria okupowane” w odniesieniu do Zachodniego Brzegu Jordanu, Wzgórz Golan i Strefy Gazy. W raporcie Departamentu Stanu USA z 2018 roku dotyczącym praw człowieka użyto zamiast tego zwrotu: „terytoria kontrolowane przez Izrael” [5].

W wywiadzie dla Christian Broadcasting Network Mike Pompeo zapytany, czy można porównać Donalda Trumpa do biblijnej królowej Estery, która uratowała Żydów przed zagładą, powiedział:

„Jako chrześcijanin, głęboko wierzę, że to możliwe. (…) Jestem przekonany, że Pan przy tym działa.” [3]

Jednocześnie Pompeo zapewnił, że ewangeliczni chrześcijanie powinni być spokojni, iż nowy plan pokojowy ma szanse na trwałe rozwiązać konflikt bliskowschodni bez konieczności poświęcenia podstawowych zasad wiary żadnej z zaangażowanych religii. Pompeo potępił również wszelkie objawy antysemityzmu, w tym postawy prezentowane w szeregach Partii Demokratycznej, wymieniając z nazwiska członkinię Izby Reprezentantów ze stanu Minnesota, muzułmankę somalijskiego pochodzenia, Ilhan Omar. Jej wypowiedzi uznał za wielce niepokojące, a fakt, że wychodzą one z ust amerykańskiego przedstawiciela władzy nazwał „odrażającym”. W dalszej części wywiadu Pompeo potwierdził intencję Stanów Zjednoczonych utrzymania obecności militarnej w Syrii do czasu rozwiązania konfliktu. Na koniec podzielił się z widzami motywacjami, jakimi kieruje się w życiu i polityce.

„W zadaniach, które mam przed sobą kieruję się swoim rozumieniem wiary, wiarą w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela. Nie przynosi to natychmiastowych rozwiązań i odpowiedzi każdego dnia. Wszyscy jako chrześcijanie ich poszukujemy, ale ma to wpływ na to, iż staram się traktować każdą istotę ludzką z godnością i szacunkiem tak, jak przystało na chrześcijan. Nie zawsze udaje mi się osiągnąć ten cel, ale ma to wpływ na sposób, w jaki myślę o świecie.”

Sam Netanjahu określił ostatnie wydarzenia mianem „cudu purymowego”. Nie szczędził przy tym pochwał pod adresem Donalda Trumpa, przypominając poprzednie zasługi amerykańskiego prezydenta, takie jak uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, przeniesienie ambasady amerykańskiej, wycofanie się z „katastrofalnego” układu z Iranem i przywrócenie sankcji przeciwko jego reżimowi.

Nie trzeba było długo czekać na krytykę tych posunięć, głównie ze strony środowisk lewicowych. Przede wszystkim podkreśla się, że Stany Zjednoczone podejmują jednostronne decyzje wbrew rezolucjom ONZ. Na bliższą uwagę zasługują zastrzeżenia antysyjonistów tak żydowskich jak i chrześcijańskich. Wskazują oni na fakt, że Wzgórza Golan nigdy nie należały do Izraela, i że przyłączenie ich jest pogwałceniem prawa Bożego, ponieważ według proroctwa zawartego w Księdze Izajasza były one własnością pogan (Izaj. 8:23). Z drugiej strony w Księdze Rodzaju czytamy: „W dniu tym zawarł Pan przymierze z Abramem, mówiąc: «Potomstwu twemu daję tę ziemię, od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat»” (Rdz. 15:18). O jakim potomstwie mowa, wyjaśnione jest kilka wersetów wcześniej: „Wiedz dobrze, że potomstwo twoje przebywać będzie jako przechodnie w ziemi, która do nich należeć nie będzie i będą tam niewolnikami, i będą ich ciemiężyć przez czterysta lat” (Rdz. 15:13).

ZOBACZ komentarz Pastora Pawła Chojeckiego w Telewizji Idź Pod Prąd (26.03.2019):

1. https://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/Kushner-The-peace-plan-will-focus-on-drawing-the-borders-of-Israel-581738
2. https://www.haaretz.com/israel-news/elections/pompeo-bibi-visit-kotel-first-visit-of-u-s-official-to-site-with-israeli-joining-1.7044458
3. http://www1.cbn.com/cbnnews/israel/2019/march/exclusive-secretary-of-state-pompeo-to-news-god-may-have-raised-up-trump-like-he-raised-up-queen-esther
4. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1108772952814899200?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1108772952814899200&ref_url=http%3A%2F%2Fwww1.cbn.com%2Fcbnnews%2Fisrael%2F2019%2Fmarch%2Fexclusive-secretary-of-state-pompeo-to-news-god-may-have-raised-up-trump-like-he-raised-up-queen-esther
5. https://www.haaretz.com/us-news/in-first-u-s-drops-occupied-from-description-of-west-bank-gaza-and-golan-height-1.7019809