Przemysław Jankowski

30 czerwca 2018 odwiedziliśmy Muzeum Biblii w Leerdam. Jest to bardzo ciekawe miejsce, prowadzone przez okolicznych chrześcijan. Całe Muzeum mieści się właściwie w jednym dużym pomieszczeniu, które stanowi podpiwniczenie domu dyrektora, a zarazem właściciela wszystkich eksponatów Wim’a van’t Zelfde. Muzeum jest własnością prywatną, choć wspierane jest przez gminę (przynajmniej jego budowa) z racji olbrzymiego znaczenia, jakie odegrała Biblia w historii Holandii i regionu. Tę historię w trakcie dwugodzinnego wykładu przedstawiła nam wolontarnie oprowadzająca nas po muzeum Fineke van Driel.
Mimo wolontarnej pracy wielu ludzi, wizyta w Muzeum nie jest całkiem darmowa, bilet wstępu kosztuje 5 euro od osoby, a za dodatkowe 15 euro (na całą grupę) dostajemy wsparcie przewodnika, myślę, że to niewygórowana cena, nawet jak na polskie warunki.
Choć na pierwszy rzut oka muzeum może wydawać się niewielkie, to ma pełne półki eksponatów, z których każdy niesie ze sobą jakąś ciekawą historię. Dwie godziny, które spędziliśmy w muzeum nie wystarczyły na zapoznanie się ze wszystkimi.

To była właściwie moja druga wizyta, a Kuby z Klubu IPP Rotterdam już trzecia i za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. Prowadzący Muzeum ludzie są bardzo otwarci, życzliwi i niesamowicie zaangażowani. Odnoszą się do tematu z taką pasją i radością, że buduje się swoista więź, która niesamowicie utrudnia rozstanie.
Gorąco polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Biblia w historii Holandii (prezentacja prowadzona jest również po angielsku).

Zdjęcie nr 1. Główna ekspozycja Muzeum, to rezultat 40 lat kolekcjonowania szczególnych egzemplarzy Biblii. Zawiera ponad 300 pozycji prowadzących nas przez 400 lat historii (od 1538 do 1950).

Zdjęcie nr 2. Ekipa IPP wraz z właścicielem muzeum.

Zdjęcie nr 3. Podczas zwiedzania, które prowadzone było bardzo interaktywnie.

Zdjęcie nr 4. Muzeum prezentuje rónież narzędzia i techniki renowacji starych książek. Na tym zdjęciu widzimy podstawowe narzędzia renowatora.

Zdjęcie nr 5. Podczas wizyty w muzeum możemy obejrzeć Biblię na każdym etapie jej renowacji, wraz z objaśnieniem, jak każdy z tych etapów jest przeprowadzany.

Zdjęcie nr 6. Okładka Biblii przed renowacją. Okładki wykonywano z drewna obłożonego skórą i zdobionego mosiężnymi lub z metali szlachetnych elementami (w zależności od zasobności portfela).

Zdjęcie nr 7. Miedziana rycina do druku. Przy okazji tego eksponatu dowiedzieliśmy się o metodzie druku wszelkich grafik na przełomie wieków.

Zdjęcie nr 8. Mapa zdobiąca Biblię. Mapy są charakterystycznym elementem Biblii holenderskich, swoistym znakiem rozpoznawczym.

Zdjęcie nr 9. Najpotężniejsza Biblia w całym muzeum. Zawierająca ponad 400 rysunków słynnego amsterdamskiego producenta map i grawera o nazwisku Pieter Mortier.

Zdjęcie nr 10. Pierwsza strona charakterystyczna dla tłumaczenia Statenbijbel, które odegrało wielką rolę w historii Holandii.

Zdjęcie nr 11. Replika najmniejszej Biblii na świecie z Muzeum Gutenberga w Mainz (3,5 x 3,5 mm).

Zdjęcie nr 13. Biblia Lutra, w Holandii nazywana była również „piracką”, tak jak wszystkie inne tłumaczenia poza Statenbijbel. Przez długi czas drukowanie innych tłumaczeń niż Statenbijbel w Holandii było zabronione.

Zdjęcie nr 14. Przechadzając się po Muzeum warto zajrzeć do kominka, który wykafelkowany jest rycinami przedstawiającymi sceny biblijne tzw. Biblia Pauperum.